top of page

בין מומחיות לרב תחומיות: שיתופי פעולה

מה יותר חשוב כדי להניע יצירתיות? ידע מעמיק או דווקא גישת "טאבולה ראסה"? ב פוסט הקודם שיתפתי בשיעור שלמדתי על חומרים ואנשים ועל שתי גישות עיקריות בתחום, הפוסט הזה יעסוק בשילוב בין שתי הגישות שהוזכרו קודם: מומחיות ורב-תחומיות.
כאשר מסתכלים על המגמות המובילות בעולם החומרים בעשור האחרון ניתן לראות כי הפיתוחים המעניינים והחדשניים ביותר מגיעים מפרויקטים המבוססים על ידע רב תחומי. ניתן להבין כיצד השילוב בין מומחיות לרב תחומיות מהווה גורם מפתח לפריצות דרך, אך מכיוון שמעטים האנשים (והארגונים) שמסוגלים לחשוב או לפעול בשתי הגישות במקביל, השינוי החשוב ביותר בהקשר זה הוא המעבר לעבודה בשיתופי פעולה. זוהי שיטה שהייתה פחות מקובלת בעבר ולעיתים עדיין נתקלת בהתנגדויות, אולי מטעמי חסכון או מתוך חשש תחרותי, אבל כיום ברור שבלעדיה אי אפשר לייצר שינויים או שיפורים משמעותיים בעולם. למה בעצם? הסתכלות לעומק ולרוחב: לוח קשיח העשוי מטקסטיל ממוחזר Really By Kvadrat . ניתן לעיבוד כמו לוח עץ, עשוי מפסולת ומביא ערך מוסף. ההסבר העיקרי שמצאתי לצורך המתגבר בשיתופי פעולה הוא שהידע בעולם לא מפסיק לצמוח. הרי לפני עשרים שנה חומרים מודפסים בתלת מימד, מסכי מגע או טקסטילים חכמים היו רעיונות תיאורטיים, והיום כבר ניתן לגור בהם, לקנות אותם ולחיות איתם. כדי לפתח ולהטמיע יכולות מסוג זה יש צורך בשילוב ידע מתחומים מגוונים; טקסטיל, אלקטרוניקה, אדריכלות, הנדסה, חומרים פיסיים ופלטפורמות דיגיטליות. הצורך בשיתופי פעולה מתקשר גם לעקרון הביקורת שהוזכר בפוסט הקודם: הידע והיכולות של כולנו מוגבלים לרמה ולתחומים מסוימים, לכן שיתוף ידע ואימוץ אסטרטגיות עבודה רב-תחומיות הם כלים מצויינים להתגבר על מגבלות אלה ולהגיע יחד לפריצות דרך חשובות. לשמחתי במהלך שנותיי בעולמות העיצוב והחומרים זכיתי לראות את השינוי בגישה של אנשי ונשות המקצוע בתעשייה ובאקדמיה. ברור כי כדי להמשיך להתקדם ולהתגבר על אתגרים אי אפשר לוותר על מומחיות . אך לצד זאת צריך לייצר מקום לגמישות ורב-תחומיות ולחזור לפעמים ללוח החלק, ל"טאבולה ראסה".
כבר יש הוכחות למכביר על כך שעבודה רב-תחומית ובשיתוף ידע מביאה לפריצות דרך משמעותיות. ניתן לקחת כדוגמה את הפרויקטים המרתקים של נרי אוקסמן ( Neri Oxman ) שמשלבים בין אומנות, מדע ועתידנות. הפרויקטים שלה מעוררים את הדימיון ומאפשרים לצופים להמשיך ולפתח רעיונות ואפשרויות חדשים, מתוך נקודת המבט האישית והמקצועית של כל אחד ואחת. איך כל זה קשור לחדשנות בחומרים? בבסיס התחום נמצאת התבוננות הממוקדת בחומרים בגישה רב תחומית. כלומר, מבט שבוחן לעומק חומרים דרך מחקרים, נתונים טכניים ובדיקות מעשיות. ובמקביל נותן גם תמונה רוחבית על מגמות, פיתוחים וטכניקות מתחומי חומר אחרים, כדי להבין את הפוטנציאל המלא, המשמעויות הערכיות של החומר ועוד. בתהליך של חדשנות בחומרים מתבצעת הצלבה של הידע, בחינת ההתאמות ובחירה בהתאם לדרישות ולצרכים ממוקדים. חדשנות בחומרים היא דרך שמציעה להשתמש בחומרים ככלי מסייע לחדשנות בתחומים אחרים. חומר באלקטרוניקה עכשווית: כפתורי פעולה מוטמעים ברמקול נייד מצופה טקסטיל. דוגמה מעשית ומוכרת לחדשנות בחומרים היא שימוש בטקסטיל שנפוץ מאוד כיום במכשירים אלקטרוניים, דוגמת הרמקולים הניידים המיועדים לעמידות בתנאי פנים וחוץ ומצופים בטקסטיל (בתמונה). לחובבי ההיסטוריה הבחירה בטקסטיל אולי מזכירה את הרמקולים במכשירי הרדיו הביתיים הראשונים שתוכננו כמעט כמו רהיטים, עוד לפני שהיו מכשירים אלקטרוניים ניידים מכל סוג שהוא. אבל אם נשווה את החומריות העכשווית לתקופה יותר דומה, למשל מאז המצאת הווקמן ועד לפני כעשור, נמצא שרוב המכשירים האלקטרוניים היו בעלי צורה מרובעת, מעטפת חלקה של פלסטיק ומתכת ומראה כללי שהיה בעיקר פונקציונלי ומרובע. שונה מאוד ממה שמקובל היום.
מבחינה עיצובית ניתן להבין שהבחירה העדכנית בטקסטיל קשורה בערכים של החומר ולא רק בפונקציה שלו. כיום מכשירים אלקטרוניים מהווים חלק מאוד משמעותי מחיי היום יום שלנו, יש לנו יחסים קרובים עימם ולכן הם צריכים להעניק חווית שימוש שונה מזו שהיתה בעבר. מכיוון שהמפגש הראשון עם המכשיר הוא ויזואלי וגם פיסי, עליהם להיות מעוצבים באופן מזמין ומחומרים מזמינים. בהקשר הזה, חומר כמו טקסטיל, שיש לו ערכים אינהרנטיים של נוחות וביתיות, מייצר תחושת נינוחות וקרבה למכשיר. הטקסטיל מהווה בחירה חומרית מודעת שעוזרת לחיבור בין האדם למכשיר האלקטרוני. חשוב לזכור כאשר ניגשים לתהליך של בחירת חומרים, שבצד השני של תהליכי התכנון, העיצוב והבחירה כמעט תמיד יש אנשים, שיהיו הלקוחות או המשתמשים שלהם. לצד התפקידים הפונקציונליים החשובים של החומר, לכל חומר יש גם משמעויות רגשיות ותרבותיות שאנחנו קולטים במדוע או שלא במודע. לכן ניתן וכדאי לשלב בשלב בחירת החומרים בין התפקידים הפונקציונליים לבין הערכים של החומר כדי לייצר מוצרים שלא רק עובדים כמו שצריך אלא גם משדרים למשתמשים תחושות ורגשות, שיהפכו אותם למוצלחים אף יותר. רוצים לגלות עוד על חדשנות בחומרים? מוזמנות ומוזמנים להירשם לניוזלטר לקבלת עידכונים על כל הנעשה בתחום להכיר , ליצור קשר ולקבל מידע על שירותי ה ייעוץ, המחקר וההרצאות .

בין מומחיות לרב תחומיות: שיתופי פעולה
bottom of page